جریمه و حبس؛ مجازات فروشندگان سمندر

19 اسفند 1391 ساعت 12:16مدیرکل استان گیلان از برخورد قانونی با فروشندگان گونه های جانوری غیرمجاز در آستانه نوروز خبر داد.


به گزارش سرویس حقوق و محیط زیست حقنا، مهندس امیر عبدوس درخصوص برخورد با متخلفین ضمن درخواست از مردم جهت عدم خریداری حیوانات به جز ماهی قرمز برای سفره‌های هفت سین، به کلیه فروشندگان گونه‌های جانوری نیز هشدار می‌دهد: در صورت مشاهده عرضه این گونه‌ها، با خاطیان برخورد قانونی کرده و متخلفان به محاکم قضائی معرفی خواهند شد.

به گفته این مقام مسئول، براساس بند (ج) ماده 10 قانون شکار و صید، حمل، عرضه، فروش و صدور جانداران وحشی زنده یا کشتن آنها بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست جرم است و خاطیان به پرداخت یک میلیون ریال و یا حبس از یک تا شش ماه محکوم می‌شوند. 

وی در رابطه با پدیده ناهنجار خرید و فروش دوزیستان تشریح کرد: با نزدیک شدن به شروع سال نو، چهره معابر عوض شده و فعالیت‌های اقتصادی حاشیه‌ای، آغاز می‌شود و متاسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد سودجو در سالیان اخیر علاوه بر فروش ماهی‌های سفره هفت سین، عرضه سایر جانوران نیز مرسوم شده و انواع دوزیستان از قبیل سمندر و خزندگان از قبیل لاک پشت و مار در پیشخوانهای فروش معابر دیده می شود بدون شک این تنوع طلبی که در حوزه تقاضای بازارعید خود را نشان می دهد، نه ریشه در رسوم باستانی ایرانیان دارد و نه ارتباطی به آئین نوروزی و تنها دلیل آن می تواند از عدم توجه به حق حیات جانوران و بدعتی در جهت سودجویی باشد.

باراز خرید و فروش حیوانات خزنده‌ و دوزیستی همچون مار و لاک پشت و سمندر در حالی این روزهای به بهانه نوروز داغ است که کارشناسان حیات وحش نسبت به خطر انقراض برخی گونه‌های لاک پشت ایرانی و سمندر ابراز نگرانی می‌کنند. نوروز سال جاری، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تهران از جمع‌آوری 450 سمندر لرستانی و مار آبی در میدان میوه و تره‌بار شهر تهران خبر داده بود. عملیاتی که با بازداشت تعدادی افراد سودجو پایان یافت.


کد مطلب: 80

آدرس مطلب: http://www.haghna.ir/vdcd6.0jyyt0z22a.html

حقنا - پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران
  http://www.haghna.ir