خبر  »  حقوق و اجتماع6 اسفند 1401 ساعت 8:41

انجام ۴۴۴ مورد تشریح اجساد فوتی در پزشک قانونی ایلاممدیرکل پزشکی قانونی ایلام گفت: ۱۳ هزار و ۸۸۰ مورد انواع معاینات بالینی از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه ( ۱۰ ماهه ) توسط پزشکی قانونی استان انجام گرفته است.

به گزارش حقنا ایلام دکتر مهرشاد طهماسبیدر نشست خبری با جمعی از خبرنگاران استان ایلام اظهار داشت: این معاینات شامل حوادث ناشی از کار، نزاع، ضرب و جرح، بارداری، سقط جنین قانونی، گواهی رشد (رشادت)، روان پزشکی و سایر موارد است.

وی افزود: این مدت ۴۴۴ مورد تشریح اجساد فوتی انجام گرفته که از این تعداد ۱۰۶ فوتی به علت تصادفات رانندگی بوده که ۹۶ فقره تصادف منجر به مرگ برون شهری و ۱۰ مورد نیز تصادف منجر به فوت درون شهری بود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام ادامه داد: مجموع کل تصادفات رانندگی اعم از فوتی و جرحی استان در این مدت ۲ هزار ۹۲۰ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با احتساب تصادفات رانندگی ایام اربعین ۲۳ درصد افزایش نشان می دهد.

طهماسبی یادآور شد: پرونده های مربوط به ضرب و جرح و نزاع ۲ هزار و ۶۰۴ مورد با ۱۹ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه، ۲۱۹ مورد پرونده ناشی از حوادث کاری و ۱۵۲ پرونده گواهی رشد ( رشادت ) توسط پرشکی قانونی استان ایلام انجام شد.

وی اضافه کرد: هفت هزار و ۱۹۰ مورد آزمایش های پاتولوژی، سم شناسی و سلولوژی بر روی اجساد و افراد زنده و ۶۸ مورد رسیدگی به پرونده های مربوط به کمیسیون های پزشکی با ۳۵ درصد کاهش نسبت به سال گذشته انجام گرفت.

مدیرکل پزشکی قانونی ایلام گفت: یکی از مهمترین اهداف و برنامه های سازمان پزشکی قانونی کاهش پرونده های مربوط به کمیسیون های پزشکی به علت صرف هزینه و وقت زیاد متقاضیان و اعضای کمیسیون هاست و برای صرفه جویی در زمان و هزینه، کمیته های تخصصی سه نفر در خصوص پرونده ها بحث و تبادل نظر می کنند که فرد متقاضی و اعضای این کمیته به جای مراجعه حضوری از طریق وبینار نیز امکان رسیدگی و بررسی پرونده را دارند.

طهماسبی در مورد خطای پزشکی هم یادآور شد: در این بازه زمانی هفت مورد قصور پزشکی ارجاعی به پزشکی قانونی داشته ایم که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است.

وی افتتاح مرکز پزشکی قانونی در شهرستان ملکشاهی، رایزنی برای احداث سالن چند منظوره در شهرستان مهران با اختصاص ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات اربعین، ایجاد محیط متناسب با شرایط کودکان برای معاینه آنها و ایجاد بانک اطلاعاتی ژنتیکی برای مجرمان پرخطر را از جمله اقدامات پزشکی قانونی استان ایلام دانست.

طهماسبی افزود: برگزاری کلاس های آموزشی برای ۹۰ نفر از دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی به مدت ۲ هفته، اجرای پنج دوره آموزشی ویژه قضات استان ایلام و استان های همجوار، پنج کارگاه آموزشی برای جامعه پزشکی استان، اتصال نرم افزاری پزشکی قانونی به مرجع قضایی و انتظامی و رسیدگی به پرونده های کمیسیون پزشکی به صورت وبینار از اقدامات پزشکی قانونی استان ایلام محسوب می شود.

وی انتخاب پزشکی قانونی استان ایلام به عنوان دستگاه برتر شاخص میز الکترنیکی و مناسب سازی فضا برای افراد توانخواه و کسب رتبه دوم از مجموع شاخص های عمومی و تخصصی در بین تمام پزشکی قانونی های کشور را از جمله موفقیت های این دستگاه در سال جاری برشمرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام اظهار داشت: هشت مورد فوتی ناشی از گاز گرفتگی با ۲۷ درصد کاهش نسبت به سال گذشته و صدور مجوز ۹۳ مورد سقط جنین و سقط درمانی به علت ابتلای جنین به بیماری هایی نظیر سندروم دون و تالاسمی ماژور صورت گرفته است.

وی یادآور شد: امسال ۳۶ مورد ارجاع آزمایش تخصصی دی ان ای برای تشخیص هویت به تهران یا کرمانشاه انجام گرفته است که باتوجه به طولانی شدن پروسه اخذ جواب نهایی، یکی از اولویت های پزشکی قانونی استان ایلام برای سال آینده تجهیزات مورد نیاز آزمایش های دن ان ای و تعیین هویت ( سروژنتیک ) در استان ایلام تامین شود.

طهماسبی افزود: در اربعین امسال ۶۷ درصد اجساد زائران از جمله حادثه شوملی عراق به پزشکی قانونی استان ایلام ارجاع داده شد که هویت و علت فوت همه این افراد مشخص شد.

وی با بیان اینکه ۱۲ پزشک شاغل در پزشکی قانونی استان ایلام فعالیت دارند، تاکید کرد: باتوجه به سختی کار، فشارهای روحی و روانی، حقوق و مزایای پایین جذب، حفظ و نگهداشت پزشکان پزشکی قانونی بسیار سخت است در حالی که باید به علت حساسیت بالای کار این پزشکان، حقوق و مزایایی برابر هیات های علمی دانشگاه ها دریافت کنند.
کد مطلب : 647