خبر  »  حقوق و اجتماع10 آبان 1402 ساعت 11:56

افزایش تعرفه پلکانی گاز نقش بسیار مثبتی در رعایت الگوی مصرف داشت

افزایش تعرفه پلکانی گاز نقش بسیار مثبتی در رعایت الگوی مصرف داشت
 
مدیر هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه افزایش تعرفه پلکانی نقش بسیار مثبتی در الگوی مصرف مشترکان خانگی داشت، گفت: هزینه گاز مصرفی مشترکان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی را از مشترکان پر مصرف گاز دریافت می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری حقنا و به نقل از ایرنا، مسلم رحمانی در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت: شرکت گاز برای مدیریت و کنترل مصرف انرژِی از اقدامات ویژه به خصوص اقدام قیمتی بهره گرفت.

مدیر هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز افزود: از سال گذشته بر اساس قانون بودجه و مصوبات دولت و پس از ارزیابی الگوی مصرف در اقلیم‌های مختلف کشور، تعرفه گاز را بر اساس مصرف پلکانی لحاظ و مبنای کم مصرفی در ۳ پلکان اول در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: پس از مشاهده داده‌ها، در تعرفه کم مصرف‌ها هیچ افزایش قیمتی صورت نگرفت و حتی هزینه گاز مشترکان تحت پوشش نهادهای حمایتی که در محدوده تعیینی مصرف کرده بودند رایگان محاسبه شد و منابع آن از محل مازاد پرداخت پر مصرف‌ها که در پلکان ۱۱ تا ۱۲ قرار داشتند تامین شد.

رحمانی بیان کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده مازاد مصرف هر مترمکعب گاز بین ۵ هزار تا ۶ هزار تومان محاسبه می‌شود.

مدیر هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز خاطرنشان کرد: افزایش تعرفه پلکانی نقش بسیار مثبتی در الگوی مصرف مشترکان خانگی داشت.

وی با اشاره به صدور ۱۳۸ میلیون قبض ظرف ۵ ماه سرد سال در سال ۱۴۰۱ برای ۲۷ میلیون مشترک خانگی گفت: تنها ۳/۱ درصد از مشترکان در سال گذشته پرمصرف بودند؛ ولی همین تعداد مصرف‌کننده ۵ درصد از گاز خانگی بودند.

رحمانی توضیح داد: تعیین تعرفه پلکانی برای مصرف بر اساس تصمیم دولت و مجلس است و شرکت گاز قادر نخواهد بود که قیمت واقعی انرژی را از پر مصرف‌ها دریافت کنند.
کد مطلب : 684