خبر  »  حقوق و اجتماع25 دی 1400 ساعت 19:37

انهدام باندقاچاق کالا و ارز در حوزه ترانزیت کالا

انهدام باندقاچاق کالا و ارز در حوزه ترانزیت کالا
 
رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از انهدام یک باند سازمان یافته قاچاق کالا و ارز در حوزه ترانزیت کالای خارجی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ستاد هادی رفیعی کیا، در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از تیرماه سال ۱۳۹۸ با فرمان مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز "مدظله العالی" و با هماهنگی دولت و با محوریت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری در مبادی رسمی استقرار و تاکنون در ۳۲ نقطه فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: با اقدامات اطلاعاتی و تخصصی پلیس گمرک در خرداد ماه سال ۱۳۹۹ مشخص شد که وصول و یا خروج یک هزار و ۸۰۷ مورد از پروانه های ترانزیتی برای پلیس قابل مشاهده نیست و این امر بلافاصله به سازمان گمرک منعکس شد که سازمان مذکور وضعیت شیوع کرونا، انسداد مرزها، تغییر مقصد محموله ها و ... را علت موضوع پیش آمده عنوان کرد.

رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همین امر باعث شد پیگیری های اطلاعاتی و تخصصی پلیس در این باره به جد در دستور کار قرار گیرد.

سرهنگ رفیعی کیا ادامه داد: بحمدالله با پیگیری های تخصصی و تلاش شبانه روزی کارکنان این پلیس، کارآگاهان در شهریور ماه سال جاری یک باند سازمان یافته قاچاق کالا و ارز در حوزه ترانزیت کالای خارجی را که در گمرکات استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و بوشهر فعالیت می کردند را شناسایی کردند.

وی با اشاره به دستگیری ۸ نفر از اعضای اصلی این باند عنوان کرد: این باند با تبانی و پرداخت مبالغ کلان موفق به وارد کردن حجم بالایی کالا به کشور شده بود که در این راستا ۶ محموله و دو انبار لوازم خانگی و ... از این باند شناسایی و کشف شد.

سرهنگ رفیعی کیا ادامه داد: تاکنون ۲۳ محموله ترانزیتی توسط این باند ثبت صوری شده که با همکاری گمرک شناسایی شدند، همچنین برابر اظهار کارشناسان در تخمین اولیه ارزش کالاهای مکشوفه بالغ بر دو هزار میلیارد ریال بوده و اعضای دستگیر شده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی ناجا خاطر نشان کرد: از آنجایی که جرایم اقتصادی و قاچاق کالای سازمان یافته از سوی مفسدان دانه درشت اقتصادی به صورت شبکه ای صورت می گیرد شناسایی و انهدام این شبکه ها از اولویت پلیس امنیت اقتصادی است تا هزینه های ارتکاب جرایم اقتصادی را افزایش دهد و در نهایت به منویات مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز "مدظله العالی" در کمک به تحقق شعار سال "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" جامه عمل بپوشاند.

سرهنگ رفیعی کیا ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مراجع قضائی و قضات استان های تهران و کردستان در شناسایی و دستگیری به موقع اعضای این باند گفت: امیدواریم با انتصاب برادر ارزشی و ولایتمدار؛ دکتر "علیرضا مقدسی" به عنوان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری و هم افزایی مابین گمرک و پلیس بیش از گذشته انجام و با تسریع و تسهیل امور شاهد شفافیت بیشتر در حوزه تجارت و گسترش فعالیت های سالم اقتصادی باشیم.
کد مطلب : 234