خبر  »  حقوق و اجتماع25 دی 1400 ساعت 19:39

مادران واکسینه نشده نوزادان خود را در معرض خطر عوارض کرونا قرار می‌دهند

مادران واکسینه نشده نوزادان خود را در معرض خطر عوارض کرونا قرار می‌دهند
 
تحقیقات جدید در اسکاتلند نشان می‌دهد زنان باردار واکسینه نشده، نوزادان خود را هم در معرض خطر عوارض جدی بیماری کووید۱۹ قرار می‌دهند.

 ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، بر اساس نتایج این مطالعه جدید، زنان بارداری که در ۲۸ روز مانده به تاریخ زایمان خود به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، مرده‌زایی و مرگ نوزاد قرار دارند.

این مطالعه نشان داد که مرگ و میر نوزادان در میان زنان باردار واکسینه نشده چهار برابر بیشتر است. آنها همچنین نسبت به زنان باردار واکسینه شده، مدت زمان بیشتری را به دلیل ابتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری می شوند.

دکتر سارا استاک استاد ارشد بالینی دانشگاه ادینبورگ گفت: در این بررسی هیچ شواهدی مبنی بر اینکه واکسیناسیون علیه ویروس کووید-۱۹ خطر و عوارضی مانند زایمان زودرس یا مرگ نوزاد را در رحم افزایش می دهد، به دست نیامد.

وی افزود: واکسیناسیون امن ترین و موثرترین روش برای زنان در هر سنی و با هر سابقه پزشکی است تا از خود و نوزادانشان در برابر عوارض کرونا محافظت کنند.

این محقق توصیه کرد: زنان در هر مرحله ای از بارداری یا زنانی که تصمیم به بارداری دارند، حتما واکسن های کرونا را تزریق کنند.

استاک یادآور شد: این مطالعه جدید که در مجله Nature Medicine منتشر شد - شامل داده‌هایی در مورد بیش از ۸۷ هزار زن در اسکاتلند بود که در فاصله زمانی میان دسامبر ۲۰۲۰(شهریور- مهرماه ۱۳۹۹)، زمانی که واکسیناسیون شروع شد و اکتبر ۲۰۲۱ (مهر- آبان ۱۴۰۰) باردار بودند. در این مدت، زنان باردار کمتری نسبت به سایر زنان برای کرونا واکسینه شدند، ‌ به طوری که از مجموع زنانی که در اکتبر ۲۰۲۱ زایمان کردند تنها ۳۲ درصد آنها به طور کامل واکسینه شده بودند که این میزان با ۷۷ درصد زنان واکسینه شده ۱۸ تا ۴۴ ساله که باردار نبودند، قابل مقایسه بود.

وی خاطرنشان کرد: این بررسی نشان داد ۷۷ درصد از پنج هزار زن باردار آلوده به ویروس کرونا، واکسینه نشده بودند. این مطالعه همچنین نشان داد که حدود ۱۲ درصد از زنان باردار آلوده، یک دز واکسن دریافت کرده بودند و ۱۱ درصد به طور کامل واکسینه شده بودند.

این محقق یادآور شد: در این بررسی در میان نوزادان متولد شده از زنان واکسینه نشده مبتلا به کرونا، ۲۲.۶ نوزاد در هر هزار تولد فوت کردند و همچنین ۱۶.۶ درصد از این نوزادان، نارس به دنیا آمدند.

استاک ادامه داد: با این حال از آنجایی که محققان سوابق پزشکی کامل این مادران را نداشتند، نمی توان ارتباط میان مرگ و میر این نوزادان و زایمان های زودرس را به واکسینه نشدن علیه ویروس کرونا ثابت کرد.

وی تصریح کرد: همچنین محققان در این مطالعه متوجه شدند که ۹۸ درصد از زنان بارداری که به دلیل ابتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بودند، واکسینه نشده بودند.
کد مطلب : 235