خبر  »  حقوق و اجتماع17 بهمن 1396 ساعت 19:05

آیا «شستا» با رانت آیفون وارد می‌کند؟

آیا «شستا» با رانت آیفون وارد می‌کند؟
 
مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در واکنش به این سوال که آیا واردات آیفوت توسط شرکتی در زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی با رانتی خاص اتفاق افتاده توضیحاتی را ارائه داد.

حمیدرضا دهقانی‌نیا در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این سوال که آیا واردات گوشی‌های آیفون توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شستا، به نوعی با رانت انجام شده است یا خیر گفت: واردات آیفون توسط این شرکت در حالی انجام گرفته که نه تنها یکی دو شرکت، بلکه 44 شرکت مجوز واردات گوشی‌های تلفن همراه آیفون را اخذ کرده‌اند و این شرکت هم یکی از این 44 شرکت است که مجوزهای مربوطه را اخذ کرده. لذا به هیچ وجه نمی‌توان گفت که این شرکت با رانت یا روابط توانسته مجوز واردات آیفون را بگیرد چراکه شرکت‌های دیگری هم این مجوز را اخذ کرده‌اند.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس آمارهای موجود از ابتدای امسال نزدیک به 7 هزار گوشی آیفون توسط این شرکت وارد شده که از این میان 2600 گوشی تلفن وارداتی این برند توسط شرکت مذکور از گمرک ترخیص شده است.

وی ادامه داد: این تعداد گوشی تلفن همراه ترخیص شده توسط کشور در مقایسه با 300 هزار گوشی آیفون وارداتی به کشور طی سال جاری، چیزی کمتر از یک درصد بازار را تشکیل می‌دهد.

به گزارش حقنا به نقل از تسنیم، این آمار در حالی ارائه شده که حسن رادمرد؛ مدیرعامل شرکت بازرگانی بین‌المللی تأمین اجتماعی که در زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی قرار دارد درباره میزان واردات آیفون به کشور توسط این شرکت تصریح کرده بود: کل وارداتی که تاکنون داشتیم حدود پنج هزار دستگاه آیفون بوده که معادل 2.5 درصد از حجم کل واردات این محصول می‌شود؛ حدود هزار دستگاه هم در گمرک داریم که به‌زودی ترخیص خواهد شد.
کد مطلب : 128