خبر  »  حقوق و محیط زیست6 اسفند 1391 ساعت 15:13

عبور خط لوله ی نفتی از پارک ملی بمو

عبور خط لوله ی نفتی از پارک ملی بمو
 

شرکت نفت در این پروژه قصد دارد نفت چاه‌های شهرستان سروستان استان فارس را که در 85 کیلومتری شیراز واقع شده با لوله به پالایشگاه شیراز منتقل کنند. همچنین قرار است میعانات گازی از فراشبند به این پالایشگاه منتقل شود.
ماجرای عبور خط لوله نفت سروستان از مهر ماه گذشته آغاز شد که رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست در سفر به شیراز اعلام کرد توسعه پالایشگاه شیراز با پیگیریهای استاندار فارس و حل مشکلات زیست‌محیطی، قابل اجراست و مجری طرح می‌تواند کار خود را آغاز کند. اگرچه به دليل اعتراض ديوان محاسبات کشور به نحوه واگذاري اين اراضي توسط سازمان محيط زيست هنوز توسعه پالايشگاه در بمو عملی نشده است، اما به گفته ناظران عینی، خط لوله ی انتقال نفت در سکوت خبری در حال عبور از میان پارک ملی بمو می باشد.

بهمن ایزدی مدیرکانون سبز استان فارس در گفتگویی که با خبرگزاری مهر انجام داد اشاره کرد: در حالی که تا چند ماه پیش لوله‌های انتقال نفت تا پشت فنس‌های پارک ملی بمو رسیده و تلاش برای جلوگیری از ورود لوله‌ها به پارک در حال انجام بود؛ در آبان ماه مجوز عبور لوله نفت از پارک ملی از سوی کمیسیون زیربنایی دولت صادر شد و حالا بعد از گذشت چند ماه،‌ شرکت نفت نهايتا وارد پارك ملي بمو شد و عملا پارك ملي بمو با احداث اين جاده عملياتي به دو نيم تقسیم می شود.

به گفته ایزدی، صدور مجوز برای عبور لوله‌های نفت از بمو در حالی است که پارک های ملی جزو مناطق چهارگانه تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست بوده و نیازی نبوده که کمیسیون زیربنایی دولت در مورد عبور خط لوله از آن مجوز بدهد و سازمان حفاظت محیط زیست این اختیار قانونی را داشته که با این تصمیم مخالفت کند.
کد مطلب : 56