خبر  »  حقوق و محیط زیست14 اسفند 1391 ساعت 15:14

جریمه در انتظار 2600 واحد صنعتی آلاینده محیط زیست

جریمه در انتظار 2600 واحد صنعتی آلاینده محیط زیست
 
قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: لیست اسامی 2600 واحد صنعتی آلاینده ظرف چند روز آینده اعلام شده و بر اساس ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای پرداخت جریمه به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)، علی‌محمد شاعری با اعلام کاهش ده درصدی آلودگی در سال جاری اظهار داشت: سال گذشته 3 هزار واحد صنعتی آلاینده در کشور وجود داشت که امسال به 2600 واحد رسیده است.

وی افزود: واحدهای صنعتی آلوده کننده، بطور مستمر توسط سازمان محیط زیست پایش می شوند. مهم ترین واحدهای صنعتی تحت پایش، کارخانجات خودروسازی، تولید سیمان، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، واحدهای ذوب فلز و فولادسازی هستند که با دریافت دستور العمل خوداظهاری، تحت پایش قرار می‌گیرند.

شاعری گفت: در حال حاضر 1300 واحد صنعتی آلاینده به صورت لحظه‌ای پایش می‌شوند. 10 هزار واحد تولیدی و صنعتی نیز به صورت غیر لحظه‌ای و دوره‌ای پایش می‌شوند که امیدواریم تا پایان برنامه پنجم تحت پایش لحظه‌ای قرار گیرند.

وی افزود: پس از اعلام آلودگی یک واحد باید هرچه زودتر رفع آلودگی شود در غیر این صورت باید یک درصد از درآمد خود را تحت عنوان عوارض آلایندگی به خزانه دولت واریز کند.

به گزارش حقنا، تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مقرر می دارد:

واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست که استانداردها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نمی نمایند. طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست (تا پانزدهم اسفند ماه هر سال برای اجراء در سال بعد) همچنین پالایشگاههای نفت و واحدهای پتروشیمی علاوه بر مالیات و عوارض متعلق موضوع این قانون مشمول پرداخت یک درصد ( 1%) از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می باشند. حکم ماده 17 این قانون و تبصره های آن به عوارض آلایندگی موضوع این ماده قابل تسری نمی باشد.

واحدهایی که در طی سال نسبت به رفع آلایندگی اقدام نمایند با درخواست واحد مزبور و تایید سازمان حفاظت محیط زیست از فهرست واحد های آلاینده خارج می گردند. در این صورت واحدهای یاد شده از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان مزبور به سازمان امور مالیاتی کشور مشمول پرداخت عوارض آلایندگی نخواهند شد.

واحدهایی که در طی سال بنا به تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست اضافه گردند از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان محیط زیست مشمول پرداخت عوارض آلایندگی خواهند بود.

عوارض موضوع این تبصره در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها به حساب تمرکز وجوه موضوع تبصره 2 ماده 39 واریز می شود تا بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع گردد.
کد مطلب : 74