خبر  »  حقوق و محیط زیست14 اسفند 1391 ساعت 18:16

فروش نوروزی سمندر و لاک پشت، غیرقانونی است

فروش نوروزی سمندر و لاک پشت، غیرقانونی است
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر در ایام نوروز در کنار خیابان غیرقانونی است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)، اسماعیل میرانزاده گفت: متاسفانه اخیراً خرید و فروش جانوران غیر اهلی در ایام نوروز رواج یافته است. این در حالی است که قانون به صراحت می‌گوید که خرید و فروش حیوانات وحشی و حتی اعضای بدن آن‌ها باید با مجوز و نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست باشد و در غیر این صورت خرید و فروش حیوانات غیر اهلی که تحت حاکمیت دولت هستند و انفال محسوب می‌شوند بدون مجوز ممنوع است.

وی افزود: در سال گذشته دو هزار گونه نظیر سنجاب، مار آبی، لاک پشت، خارپشت و همچنین برخی گونه‌های وارداتی مانند ایگوآنا کشف و ضبط کردیم و با فروشنگان نیز برابر قانون برخورد شد. گونه‌های کشف شده با نظر کار‌شناسان‌‌ رها سازی شد و برخی از آن‌ها که توان زندگی در طبیعت را نداشتند به مراکز مجاز تحویل دادیم.

میرانزاده با اشاره به اینکه امسال نیز خرید و فروش غیر قانونی ادامه دارد، گفت: گشت‌های ما در طول سال برای کنترل این مسئله وجود دارد اما در ایام نوروز میزان گشت‌ها افزایش خواهد یافت تا با خرید و فروش این حیوانات بر خورد شود. اخیراً در گشتی که داشتیم صد لاک پشت را کشف و ضبط کردیم و با خاطیان نیز برخورد قانونی شد. البته با توجه به اطلاع رسانی‌های انجام شده خوشبختانه میزان خرید و فروش این حیوانات کم شده است و مردم نیز کمتر به خرید این جانوران تمایل نشان می‌دهند.

وی افزود: ما ضمن ضبط حیوانات و نوع کشفیات با متخلفین برخورد می‌کنیم و اگر فردی جرمش کیفری باشد به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و در غیر این صورت با توجه مصوبات شورای عالی قضایی جرایم اعمال می‌شود.

وی در عین حال به بخش قانونی خرید و فروش حیوانات اشاره و تصریح کرد: تعدادی مجوز برای این منظور صادر کردیم و به صورت قانونمند برخی از افراد در حال فعالیت هستند.
کد مطلب : 76