خبر  »  حقوق و اجتماع14 فروردين 1401 ساعت 20:18

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان استان:

حضور مسافران نوروزی در ایلام نشانه‌ی رونق مجدد گردشگری است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و دبیر اجرائی ستاد خدمات سفرهای نوروزی ایلام گفت: امسال بعد از دو سال وقفه شاهد حضور گردشگران بومی و غیربومی در استان بودیم و گردشگری با کاهش موج کرونا رونق و جان دوباره‌ای گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حقنا از ایلام به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام، عبدالمالک‌ شنبه‌زاده شامگاه پنج‌شنبه ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ با حضور در برنامه‌ی محلی وَهارانَه شبکه‌ی استانی سیمای ایلام اظهار کرد: هدف از برپایی نوروزگاه‌ها، ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین مردم در قالب برنامه‌های فرهنگی و سرگرمی باتوجه به آداب و رسوم مردم مناطق مختلف بود.

دبیر اجرائی ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان ایلام افزود: در استان ایلام ۶ نوروزگاه در ۶ شهرستان‌ استان با توجه به ظرفیت هر شهر برگزار شد و حضور گسترده و پرشور مردم در این نوروزگاه‌ها بیانگر نیاز و علاقه‌مندی آنان به برنامه‌های شاد است.

شنبه‌زاده یادآور شد: مهم‌ترین مورد در موضوع گردشگری بحث اقامت گردشگران است که با توجه به این‌که اقامتگاه‌ها در ۲ سال گذشته به علت کرونا فعالیت چندانی نداشتند و تعطیل یا نیمه‌تعطیل بودند اما خوشبختانه در نوروز امسال این اقامتگاه‌ها دوباره به مدار فعالیت و پذیرش مهمانان نوروزی بازگشتند.

وی ادامه داد: «خانه‌های مسافر به تعداد ۶۰ باب، ۴۵ خانه‌ی بومگردی، تجهیز زائرسرای اماکن مذهبی، مهمانسرای ادارات، مدارس و دیگر اقامتگاه‌های استان زیر نظر ستاد خدمات سفرهای نوروزی با ظرفیت پذیرش بین هشت تا ۱۰ هزار نفر در یک شبانه‌روز ساماندهی شدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اضافه کرد: «برای جلوگیری از سرگردانی مسافران نوروزی با توجه به تکمیل ظرفیت خانه‌های مسافر، بومگردی و زائرسراها، از ظرفیت آموزش و پرورش نیز استفاده شد و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر مسافر گردشگر در اقامتگاه‌های مختلف استان پذیرش شده‌اند که سهم مدارس استان از این تعداد حدود ۲۵ هزار نفر بوده‌ است.

شنبه‌زاده افزود: باتوجه به رونق مجدد گردشگری و افزایش تعداد مسافران و گردشگران، هر چند نوروز امسال مشکل خاصی در زمینه‌ی اقامت گردشگران گزارش نشد اما توسعه و تکمیل زیرساخت‌های گردشگری و اقامتگاه‌های استان نیاز به بازنگری و توجه بیشتر دارد.
کد مطلب : 349