خبر  »  حقوق و محیط زیست7 اسفند 1391 ساعت 15:57

امضای یادداشت تفاهم میان ایران و UNEP

امضای یادداشت تفاهم میان ایران و UNEP
 در حاشیه اجلاس مجمع جهانی وزرای محیط زیست در کنیا٬ یادداشت تفاهم همکاریهای مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد امضا شد . به گزارش حقنا به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد جواد محمدی‌زاده رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران قبل از امضای این یادداشت تفاهم در دیدار با آخیم اشنایدر مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل با اشاره با تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای حفظ محیط زیست٬ خواستار توسعه همکاریهای مشترک در چارچوب مفاد این تفاهم نامه شد.

وی همچنین مقابله با پدیده های مانند خشکسالی بخصوص در حوزه دریاچه ارومیه ٬ گسترش ریز گردها و آلودگی در شهرهایی مانند تهران و اراک را زمینه های مناسبی برای همکاری با برنامه محیط زیست سازمان ملل دانست . رییس سازمان محیط زیست همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که برنامه محیط زیست سازمان ملل در چارچوب پیشنهاد کشورمان برای تشکیل دفاتر زیر منطقه ای ٬ به تشکیل دفتری در تهران کمک کند .

در این یادداشت تفاهم، دو طرف توافق کردند: مشاوره های فنی برای آماده سازی وضعیت زیست محیطی ایران به ویژه در حوزه هایی که با چالش های نوظهوری مانند کمبود آب ٬ خشکسالی و آلودگی هوا مواجه هستند ٬ شناسایی عوامل موثر در آنها و وسایل مرتبط با دست یابی به خط مشی مناسب برای مدیریت آنها ارائه دهند. همچنین مشارکت فعال در فرایندی که با چشم انداز جهانی زیست محیطی و ارتقای حاکمیت بین‌المللی و تقویت برنامه محیط زیست سازمان ملل از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم به شمار می رود . اجرای اهداف منطقه ای برنامه کاهش پدیده طوفان شن ٬ اجرای طرح ها و برنامه مشترک ٬ ظرفیت سازی برای جوامع محلی از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم است.

برنامه محیط زیست ملل متحد با نام اختصاری (UNEP) نهادی وابسته به سازمان ملل متحد است که فعالیتهای زیست‌محیطی اعضای خود را هماهنگ نموده، در توسعه کشورها از طریق شیوه‌های منطبق با حفاظت از محیط زیست مساعدت می‌نماید. این انجمن در نتیجه کنفرانس سازمان ملل بر روی محیط انسانی در سال ۱۹۷۳ پایه گذاری شد و اداره مرکزی آن در نایروبی، کنیا قرار دارد.

کد مطلب : 63