خبر  »  حقوق و جامعه بین الملل14 اسفند 1391 ساعت 14:46

برگزاری آئین نکوداشت دکتر محمدرضا ضیائی بیگدلی

برگزاری آئین نکوداشت دکتر محمدرضا ضیائی بیگدلی
 
آئین نکوداشت دکتر محمدرضا ضیائی بیگدلی از مفاخر جامعه علمی حقوق کشور، روز چهارشنبه هفته جاری در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)،‌ آئین نکوداشت «دکتر محمدرضا ضیائی بیگدلی» استاد بزرگ حقوق بین‌الملل ایران، در چارچوب برنامه فرهنگی «مفاخر حقوق ایران» توسط خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

این مراسم ساعت 18:30 روز چهارشنبه 16 اسفندماه در محل خیابان نجات‌الهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد و طی آن، از کتاب مجموعه مقالات اهدایی به این حقوقدان رونمایی خواهد شد.

زندگینامه:

دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی فرزند مرحوم محمد حسین، در پنجم اسفندماه 1321 در شهر تهران به دنیا آمد و پس از اخذ دیپلم ادبی و لیسانس از دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل در رشته حقوق عازم فرانسه شد.

وی در سال 1348 پس از فراغت از تحصیل در رشته حقوق بین‌الملل از دانشگاه مون‌پلیه به ایران بازگشت. ابتدا حدود یک سال در وزارت امور خارجه مشغول به خدمت بود و پس از آن، سمت‌ها و مشاغل علمی و دانشگاهی متعددی را از سال 1349 تاکنون برعهده داشته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- عضو هیات موسس و معاون و عضو هیات علمی مدرسه عالی علوم قضایی و اداری قم (پردیس قم دانشگاه تهران)

- استاد تمام و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی

- استاد تمام و مدیر گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی

- عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد (انجمن علمی غیردولتی) از ابتدای تاسیس تاکنون

- سردبیر و عضو هیات تحریریه مجله پژوهش‌ حقوق و سیاست (علمی – پژوهشی) دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی از ابتدای راه‌اندازی تا زمانی بازنشستگی

- استاد تمام بازنشسته از 1/ 6/ 1388

تالیفات:

این حقوقدان از سال 1349 تاکنون تدریس درس‌های مختلف حقوق بین‌الملل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، شهید بهشتی، دانشگاه امام صادق (ع) و غیره و همچنین تدریس دوره‌های تخصصی آموزشی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد را برعهده داشته است.

تالیفات دکتر ضیائی بیگدلی در حوزه حقوق بین‌الملل از اهمیت و اعتبار خاصی در جامعه حقوقی برخوردار است، از آن جمله می‌توان به کتاب «حقوق بین‌الملل عمومی» اشاره کرد که در سال 1391 به چاپ چهل‌وسوم رسیده است، همچنین حقوق جنگ(حقوق بین‌الملل مخاصمات مسلحانه)، اسلام و حقوق بین‌الملل، حقوق معاهدات بین‌المللی و حقوق بین‌الملل بشردوستانه از دیگر تالیفات این حقوقدان است.
کد مطلب : 72

محسن تاجيك
1391-12-19 07:56
خداوند بزرگ اين استاد عزيز و تمامي اساتيد گرانقدر را براي جامعه نگهدارد.
محسن
1391-12-15 10:23
با تشکر از اطلاع رسانی شما