خبر  »  حقوق و جامعه بین الملل24 بهمن 1391 ساعت 13:33

اعزام گروه حقیقت‌یاب به محل قتل‌عام در سودان ‌جنوبی

اعزام گروه حقیقت‌یاب به محل قتل‌عام در سودان ‌جنوبی
 
مقامات سازمان ملل اعلام کردند به دنبال کشته شدن 103 تن از زنان، کودکان و افراد مسن در یکی از مناطق سودان جنوبی، در حال اعزام یک گروه حقیقت‌یاب به محل وقوع این قتل‌عام هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)، ایسنا به نقل از روزنامه "نیویورک تایمز" نوشت: 

سودان جنوبی، جدیدترین کشور آفریقا با تعدادی از مسائل جدی امنیتی از جمله بمب‌گذاری در مرز سودان، اعتراضات خشونت آمیز در برخی از مناطق و درگیری‌ها قومی در مناطق دیگر دست و پنجه نرم می‌کند.

مقامات محلی گفتند، اخیرا شبه‌نظامیان مسلحی از گروه قومی "مورل" تعداد زیادی از روستاییان را که با گله خود به سمت رودخانه می‌رفتند، به دام انداختند. ارزیابی‌های اولیه از سوی مقامات محلی نشان می‌دهد که 103 تن در این اقدام کشته شده‌اند که بیشتر آنها زنان، کودکان و افراد مسنی هستند که قادر به فرار نبودند.

مقامات اعلام کردند که گروهی از سربازان دولتی تلاش کردند تا با این شبه نظامیان مبارزه کنند اما بیش از ده‌ها تن از آنها در این اقدام کشته شده‌اند.

مقامات سودان جنوبی اعلام کردند، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دولت سودان در مسلح کردن شبه نظامیان مورل دست دارند. مقامات سودان اتهام مسلح کردن شبه نظامیان را در سودان جنوبی رد کرده و اتهامات مشابهی را علیه سوان جنوبی مطرح کرده‌اند.
کد مطلب : 16